Povjest KŠD-a
O radu kulturno umjetničkog društva Rakitno u prošlosti, nažalost teško je bilo doći do pouzdanih i točnih podataka no evo onoga što smo uspjeli saznati.
Idejni pokretač KUD-a Rakitno bio je Mate Ćurdo Ćorda. Skupa sa učiteljima Markom Markotom, Antom Jurkom i Božom Soldom, osnovali su 10. lipnja 1956. godine KUD Rakitno. Prvi svoj nastup KUD je ima 20. lipnja 1956. godine u Osnovnoj školi u Poklečanima. Tu je nastupio tamburaški zbor pod vodstvom Bože Solde i Ante Jurke. Iste godine KUD je nastupao u Viru povodom postavljanja kamena temeljca za Osnovnu školu Vir. 1957.godini KUD Rakitno nastupa u Posušju i 1958. godine u Dubrovniku. Nažalost nakon par ovih nastupa, KUD je, iz nama nepoznatih razloga, prestao sa radom.
Do ponovnog aktiviranja društva dolazi u sedamdesetim godinama. KUD nastupa na Smotri „Zvuci s kamena“ u Posušju 1975. i 1976. godine. Nakon uspješnog nastupa na Zvucima s kamena, ženska ganga iz Rakitna u sastavu: Ana Romić Rapić, Vera i Marija Sabljo Mašić sa gospodinom Ramljakom nastupaju u SAD-u i Kanadi, kod naših iseljenika. 1981. godine. pod vodstvom Fabijana Markote KUD organizira snimanje filma o ženidbenim običajima u Rakitnu (glumci u filmu navedeni pored videa). Poslije osamdesetih godina, nažalost nemamo nikakvih podataka o radu društva, pojavljuju se pojedinačni nastupi pojedinih grupa koji samoinicijativno nastupaju u želji da se ne zaboravi naš rodni kraj i običaji, što je naravno za pohvaliti.
Tek 2000. godine grupa entuzijasta na čelu sa Žarkom Romićem Džajom pokreću daleko poznati i jedinstveni turnir „Stokilaša“ sa željom da nešto naprave za svoje mjesto. Sve aktivnosti društva počivaju na volonterskom radu, što znači da voditelj društva i svi ostali članovi rade nesebično bez ikakve naknade. Nakon uspješnog starta sa Stokilašima, samo godinu dana kasnije, 2001. godine utemeljeno je i Kulturno športsko društvo Rakitno kao krovna organizacija. Pri samom osnivanju Stokilaša, društvo sebi postavlja određene ciljeve, a jedan od najvažnijih, i kao trajna orijentacija, postavlja se ulaganje u znanje kroz osuvremenjavanje osnovne škole u Poklečanima. Tako nastaju dva programa, jedan „Znanje je Život“ (vidi Stokilaši) koji je i danas aktivan, i 2009. godine, program „Rukom za Ruku“ (stipendiranje rakitskih studenata).
Krajem 2010.godine neumorni voditelj i članovi društva pokreću nove aktivnosti: folklornu i ekološku sekciju. Ekološka sekcija broji 15 članova, uglavnom osnovnoškolaca, a vodi je nastavnica u osnovnoj školi u Poklečanima, Dijana Mikulić, sa ciljem jačanja svijesti kod mladih o potrebi očuvanja sredine u kojoj živimo.
Folklorna sekcija broji oko stotinjak, uglavnom mlađih članova. Pri osnivanju folklorne sekcije veliku potporu pružila je gospođda Antonija Boras, koja je može se reći bila i suosnivačica i njena sestra Ivana Boras, kao koreografkinja u sekciji. To su dvije mlade, vrijedne i dugogodišnje folklorašice sa iskustvom iz Društva Fra Petar Bakula Posušje. Antonija je vodila sekciju do 2012.godine. Sekcija je počela sa jednom grupom od tridestak - uglavnom srednjoškolaca, pa se kasnije proširila sa osnovnoškolcima. Sekcija radi sa tri grupe/podsekcije, dvije grupe osnovnoškolaca i starija profesionalna grupa (srednjoškolaca). Od 2012. godine vodstvo folklorne sekcije preuzima gospodin Ivica Jukić. On dalje radi na uigravanju, sa svim skupinama, na izvedbi izvornih kola i napjeva rakitskog kraja. Osim toga pokrenuta je „škola“ odnosno podsekcije dipli te ženske i muške gange. Voditelji ovih podsekcija su stariji članovi Društva, a polaznici su uglavnom osnovnoškolci, njih 5-6 po sekciji.
Uporni rad Društva je vrlo brzo prepoznat i nagrađen velikim brojem poziva za nastupe u BiH kao i u Lijepoj Našoj. Od 2011.godine Društvo je nastupilo na više od 20-ak smotri; Muć, Grebaštica, Benkovac, Primorski Dolac, Guča Gora, Paklarevo, Kutjevo, Požega..... Treba posebno istaknuti i Đakovačke vezove te Vinkovačke Jeseni. Kruna nastupa, vrhunac priznanja i osobitog zadovoljstva je svakako doček i ispraćaj Uzvišenog Papa Franje u Sarajevu 06. lipnja 2015. godine. Danas Društvo broji oko 100 članova i dalje marljivo radi na očuvanju naše kulturne baštine.
Dragi Rakićani diljem svjeta ako želite da nam društvo živi, dalje radi i prestavlja naš rodni kraj, možete postati članovi društva i time pomoći KŠD-u. Godišnja članarina iznosi 20 KM.